جشنواره شانزدهم

بیانیه داوری بخش انقلاب و دفاع مقدس

۰

خدای مهربان را سپاس‌گزاریم که بار دیگر توفیق و فرصت خدمت‌گذاری در راه شهدا و خادمی مسجد را در عرصه مهم ادبیات دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به ما ارزانی داشت، تا بتوانیم ذره‌ای از ایثارگری‌های عزیزان سفر کرده‌مان، شهیدان والامقام و پدر مهربان داستان بچه‌های مسجد، زنده‌یاد امیرحسین فردی را جبران کنیم.
در این دوره، هیئت داوران از ابتدا با بررسی اولیه ۸۵ کتاب که تعداد ۷۲ اثر مربوط به رمان مقدس و ۱۳ اثر مربوط به رمان انقلاب اسلامی بود، کار را آغاز کرد. در مرحله ریزش اولیه با دقت‌نظر بالا، هیئت داوران ۷۳ کتاب را به دلایل کتاب‌سازی نامناسب، نثر ضعیف و عدم رعایت اصول و تکنیک‌های رمان حذف نمود.
در مرحله دوم پس از مطالعه دقیق‌تر، از بین دوازده اثر راه یافته به این مرحله، ۸ اثر را به عنوان «نامزدهای مرحله نهایی» معرفی کرد.
 نامزدهای بخش رمان انقلاب اسلامی عبارتند از:
 رمان سال گرگ، نوشته جواد افهمی، شهرستان ادب.
 رمان برج قحطی، نوشته هادی حکیمیان، شهرستان ادب.
 رمان سرخ سفید، نوشته مهدی یزدانی‌خرم، نشر چشمه.
 رمان تی‌لم، نوشته میثم امیری، ناشر سوره مهر.

 نامزدهای بخش دفاع مقدس:
 رمان ممنون به‌خاطر گل کاغذی، نوشته عصمت گیویان، نشر قو.
 رمان خون‌مردگی، نوشته الهام فلاح، نشر چشمه.
 رمان لم‌یزرع، نوشته محمدرضا بایرامی، کتاب نیستان.
 رمان ترکش لغزنده، نوشته آیت دولتشاه، نشر چشمه.

 چند نکته:
هیئت داوران معتقد است: کتاب‌های تولید شده در این دوره از کیفیت و کمیت قابل قبول از حیث تکنیک و مضمون و جذابیت برخوردار است و تاحدودی خلاء سال‌های گذشته را پر نموده است. بنابراین بجاست از نویسندگان و ناشران فعال در این عرصه، قدرشناسی به‌عمل آید.
از نظر هیئت داوران، هر هشت اثر نامزدِ دریافت جایزه به‌عنوان رمان‌های جذاب و خواندنی با خلق صحنه‌های بدیع، قابل ارائه به جامه ادبی است.
هیئت داوران، پس از بحث و بررسی طولانی، یک اثر را به‌عنوان اثر «تقدیری» و یک اثر را به‌عنوان «کتاب برگزیده» (کتاب سال) انتخاب کرد.
در بخش رمان انقلاب اسلامی، رمان برج قطحی، نوشته هادی حکیمیان از انتشارات شهرستان ادب به دلیل پرداخت مناسب فضای انقلاب اسلامی، ظرافت‌های مردم‌شناسانه، زبان روان و دلنشین روایت‌های شگفت به‌عنوان «اثر تقدیری» معرفی می‌شود.
و نیز رمان لم‌یزرع، نوشته محمدرضا بایرامی از نشر کتاب نیستان، به دلیل فرم جدید و روشنفکرانه از زندگی در جنگ و زاویه دید متفاوت و مدرن و توجه به زندگی روستایی، به‌عنوان «اثر برگزیده» (کتاب سال) معرفی می‌گردد.

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *