جشنواره شانزدهم

بیانیه داوری بخش رمان آزاد

۰

پروردگار یکتا را شاکریم که بار دیگر توفیق‌مان داد زیر سقف خانه‌اش گردهم آییم و در این ضیافت معنوی نگاهی به کارنامه نشر ادبیات داستانی کشورمان در سال ۱۳۹۴ بیاندازیم. امسال نیز چون سال‌های گذشته، علاوه بر فرم و تکنیک‌های نگارش رمان، درون‌مایه و متعهد بودن آثار به اصول اخلاقی و انسانی برای گروه داوری از اهمیت خاصی برخوردار بود. ادبیاتی که آیینه‌دار شئون مختلف زندگی مردم این مرز و بوم باشد و در مسیر غنای آن گام بردارد. مردمی که کوچه‌های شهرها و روستاهایشان مزین به نام پاکبازان شهیدشان است.

مراحل اجرا
گردآوری کتاب‌های مربوط به بخش رمان آزاد شانزدهمین دوره جشنواره شهید حبیب غنی‌پور، از اردیبهشت ۱۳۹۴ آغاز شد. برای این منظور، ابتدا فهرست کتاب‌های داستان و رمان- چاپ اول ۱۳۹۴- از «خانه کتاب» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شد که مجموع آن‌ها ۲۰۷۷ عنوان بود. بعد از بررسی اولیه این فهرست و کنار گذاشتن کتاب‌هایی با قالب نوشتاری بازنویسی، مجموعه داستان کوتاه و ترجمه، و اضافه کردن کتاب‌هایی که در سال ۱۳۹۴ منتشر شده بودند، ولی در لیست ارشاد نبودند. (هر کتابی که در سال ۹۴ اعلام وصول نگیرد و این کار را به سال بعد موکول کند، به زعم خانه کتاب چاپ ۹۵ است در حالی‌که در شناسنامه کتاب سال ۱۳۹۴ درج شده است.) تعداد ۳۰۱ عنوان کتاب رمان گردآوری شد.
بخشی از این کتاب‌ها را ناشران و نویسندگانی که به فراخوان جشنواره لبیک گفته بودند، به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود. مابقی طی تماس با ناشران یا مراجعه میدانی به کتاب‌فروشی‌ها خریداری شد. کار داوری آثار ابتدا با مروری کوتاه در شناسنامه و محتوای کتاب آغاز شد. در این مرحله، کتاب‌هایی که ضعف محتوایی آشکاری داشتند یا آثار قدیمی تجدید چاپ شده بودند، کنار گذاشته شدند. سپس کار مطالعه دقیق آثار توسط گروه داوری آغاز شد. گروه داوری عبارت بودند از:
 احمد دهقان
 ابراهیم زاهدی مطلق
 مصطفی خرامان
 محمد مهدوی شجاعی
 محمدعلی قربانی
که جملگی از اعضای شورای نویسندگان مسجد جوادالائمه(ع) هستند. سرانجام تعداد ۵۱ عنوان رمان که با یک رأی داوری از کیفیت لازم برخوردار بودند، برای بررسی و ارزیابی دقیق‌تر به مرحله دوم راه یافتند تا سایر اعضای گروه داوری هم آن‌ها را مطالعه کنند. پس از مطالعه هر اثر توسط حداقل سه داور، گروه داوری طی جلسه نهایی، پس از تبادل‌نظر و بحث‌های کارشناسی در حضور دبیر جشنواره از میان آن‌ها پنج اثر را شایسته راهیابی به مرحله پایانی دانستند که عبارت‌اند از:
– رساله‌ای درباره نادر فارابی، نوشته مصطفی مستور از نشر چشمه
– کافه خیابان گوته؛ نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی از نشر افق
– چیزستان؛ نوشته حمید اسکندری از نشر قطره
– برکت؛ نوشته ابراهیم اکبری دیزگاه از نشر کتابستان
– به بلندای آن ردا؛ نوشته سیدعلی شجاعی از نشر کتاب نیستان
از میان این آثار گروه داوری، رأی نهایی خود را به شرح زیر اعلام کرد:
۱٫ کتاب کافه خیابان گوته نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی از نشر افق به‌دلیل خلق یک اثر داستانی قابل توجه از روایت‌های تاریخی و پرداختن هنرمندانه به سرگذشت نسلی از جوانان آرمانخواه شایسته «کتاب سال» معرفی شد.
۲٫ کتاب برکت نوشته ابراهیم اکبری دیزگاه از نشر کتابستان به‌دلیل زبان و روان در پرداختن حرفه‌ای به موضوع زندگی طلبگی و حوادثی که برای یک طلبه جوان در ایام تبلیغ پیش آمده است و نگارش یک رمان دینی، جذاب و خواندنی شایسته «تقدیر» معرفی شد.
ضمناً، گروه داوری نگرانی خود را درخصوص افت کیفی رمان‌های بخش آزاد در مقایسه با رمان‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ابراز می‌دارد و ضمن ابراز خرسندی از انتشار کتاب‌های فاخر در گروه انقلاب و دفاع مقدس امیدوار است با توجه به خلأهای جدی که در زمینه تأمین نیازهای فرهنگی مخاطبان داستان وجود دارد، نویسندگان، ناشران و مدیران فرهنگی کشورمان نسبت به تولید و ترویج هرچه بیشتر ادبیات داستانی بومی همت گمارند.

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *