جشنواره شانزدهم

بیانیه داوری بخش نوجوان

۰

مقدمه
با استعانت از خداوند متعال، داستان‌پرداز بی‌بدیل هستی، که در معجزه جاویدش، قرآن کریم، بهترین داستان‌های تمام دوران‌ها را برای فرزندان آدم(ع) به یادگار گذاشته است، گردآوری کتاب‌های مربوط به بخش رمان نوجوان در شانزدهمین دوره جشنواره شهید حبیب غنی‌پور، از اردیبهشت ۱۳۹۴ توسط سرگروه داوریِ این بخش (حبیب یوسف‌زاده) آغاز شد. برای این منظور ابتدا فهرست کتاب‌های داستان کودک و نوجوان ـ چاپ اول ۱۳۹۴ ـ از «خانه کتاب» وزارت ارشاد تهیه شد. بعد از بررسی اولیه این فهرست و کنار گذاشتن کتاب‌هایی با قالب نوشتاری بازنویسی، مجموعه داستان کوتاه و ترجمه، در مجموع تعداد ۱۲۰ عنوان کتاب رمان نوجوان باید داوری می‌شد.
این کتاب‌ها از چند طریق گردآوری شدند:

۱٫ بخشی از آن‌ها در پی فراخوان دبیرخانه جشنواره، به‌طور داوطلبانه توسط خود ناشران ارائه گردیدند. (۳۲ عنوان)
۲٫ بخش دیگر با همکاری واحد ساماندهی کتاب‌های آموزشی رشد در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در دسترس قرار گرفت. (۶۴ عنوان)
۳٫ مسئولین محترم کانون پرورش فکری کودکان نیز طبق روال سالیان گذشته مساعدت نمودند و نمونه تولیدات خود را در بخش ادبیات داستانی در اختیار جشنواره قرار دادند. (۱۸ عنوان)
۴٫ تعداد ۶ عنوان کتاب نیز با مراجعه حضوری به ناشران محترم یا از طریق تماس تلفنی تهیه گردید.
پس از بررسی اولیه و حذف آثاری که ضعف بارز آن‌ها از لحاظ نثر و زبان در نگاه اول مشخص بود، و آثار قدیمی که در سال ۱۳۹۴ توسط ناشران دیگر، به‌عنوان چاپ اول به بازار نشر ارائه شده بودند، تعداد ۵۸ عنوان رمان نوجوان برای بررسی مشخص گردیده و به گروه داوری سپرده شدند.
گروه داوری متشکل از خسرو باباخانی، بیژن قفقازی‌زاده و حبیب یوسف‌زاده که جملگی از اعضای شورای نویسندگان مسجد جوادالائمه(ع) هستند، پس از مطالعه دقیق این ۵۸ عنوان کتاب، از میان آن‌ها شش اثر را به‌عنوان نامزدهای نهایی معرفی نمودند که عبارتند از:
 جنگ بود، اثر احسان محمدی/ کتاب آمه
 هنگام لاک‌پشت‌ها، اثر عباس عبدی/ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 گربه گور به قیر شده، اثر علیرضا متولی/ محراب قلم
 غریبه و دریا، اثر جمال‌الدین اکرمی/ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 ملاقات در جنگل بلوط، اثر جواد افهمی/ سوره مهر
 حبیب و میرزا شیپور، اثر مهدی میرکیایی/ پیدایش

نتیجه نهایى
گروه داوری طی جلسه نهایی پس از تبادل‌نظر و بحث‌های کارشناسی، رأی نهایی خود را به شرح زیر اعلام کرد:
۱٫ کتاب «گربه گور به قیر شده» نوشته علیرضا متولی، به‌دلیل جذابیت، بکر بودن سوژه، شخصیت‌پردازی و ضرباهنگ مناسب و زبان ساده همراه با طنز ملایم، شایسته تقدیر شناخته شد.
۲٫ کتاب «غریبه و دریا» نوشته جمال‌الدین اکرمی به‌دلیل پرداخت داستانیِ جذاب و منطبق با حال‌وهوا و سن مخاطب نوجوان (مخاطب‌شناسی خوب) و همچنین بومی‌گرایی و پرداختن به چالش‌های زندگی بومیان سواحل جنوب (بدون سیاه‌نمایی)، شخصیت‌پردازی تأثیرگذار و توصیف‌ها و فضاسازی هنرمندانه، در بخش رمان نوجوان به‌عنوان «کتابِ سال» معرفی شد.
در ضمن، گروه داوری نگرانی خود را درخصوص افت کیفی ادبیات داستانیِ ویژه نوجوانان و غلبه آثار سفارشی یا ترجمه شده به آثار خودجوشِ تألیفی ابراز می‌دارد و امیدوار است با توجه به خلأهای جدی در زمینه تغذیه فرهنگی و معنوی گروه سنی نوجوان، ناشران و مدیران فرهنگی کشورمان نسبت به حمایت بیشتر از نویسندگان این‌گونه داستانی و ترویج هرچه بیشتر ادبیات داستانی بومی همت گمارند.

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *