یادداشت

یک کتاب با دو طرح!

۰

درباره کتاب «وای! نه» اثر برگزیده بخش کودک جشنواره پانزدهم کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور

کلر ژوبرت

این کتاب مانند تعدادی از کتاب‌های «مرغک» که توسط کانون پرورش فکری برای خردسالان منتشر شده‌اند، در کارگاهی شکل گرفته است که توسط خانم زهره پریرخ اداره می‌شد.

در این جلسات ارائه و نقد، تلاش شد کتاب‌های متفاوتی از نظر شکل ظاهری و کتاب‌سازی- و البته محتوا- خلق شوند؛ کتاب‌هایی که برای مخاطبان خردسال جذابیت خاصی داشته باشند.

کتاب «وای! نه» حاصل آمیختگی دو طرح است: طرح اول یک طرح تصویرسازی با برش‌های خاص بود که در آن تلاش کردم تعدادی از شخصیت‌های حیوانی را طوری پشت سرهم قرار دهم که فقط قسمتی از شخصیت‌ صفحه بعدی نمایان شود و برانگیزنده کنجکاوی کودک باشد.

طرح دوم داستانی بود، یک داستان دوستی؛ زنجیره‌وار براساس این فکر که هر کس معمولاً سعی دارد از دید محدود خودش به دیگران کمک کند، اما در نهایت، همان محبتی که پشت این تلاش‌ها نهفته است کارساز می‌شود. این کتاب داستان قورباغه کوچولویی را روایت می‌کند که یک روز با دلی غمگین از خواب بیدار می‌شود، بدون هیچ دلیل خاصی، حسی که همه، حتی کودکان، آن را تجربه می‌کنند. هر کدام از دوستانش پیشنهاد عجیب و غریبی می‌کند تا او را شاد کند و در آخر داستان، به خاطر مهربانی دوستانش، قورباغه کوجولو غمش را فراموش کرده است.  در روند داستان، در انتهای هر صفحه متنی، کودک باید حدس بزند که چه کسی پشت حیوان صفحه مقابلش پنهان شده است.

این دو طرح به صورت جداگانه در ذهنم شکل گرفته بودند، اما احساس کردم که این طرز کتاب‌سازی می‌تواند قالب مناسبی برای چنین داستانی باشد. پس از آزمون و خطاهای فراوان، کتاب کم‌کم شکل گرفت و به خاطر تکرار عبارت «وای! نه» در روایت، همان عنوان را برایش انتخاب کردم. در اینجا جا دارد از خانم پریرخ و دوستانی که این پروژه را همراهی کردند صمیمانه تشکر کنم.

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *